Yeni Çağda Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği, gelişen teknoloji ile beraber oluşan bir daldır. Bilgisayar teknolojisini kapsayan bu dal, tamamen modern teknoloji ile çalışmaktadır.

Cad Cam Nedir?

Cad Cam, bilgisayar destekli üretim ve tasarımdır. Cerec bu iki teknik ile birleşmiş bir teknoloji türüdür. 3 boyutlu bilgisayar ile üretilen bu ürünler tamamen bir tasarım ve üretim makinesidir. Cad Cam dijital diş hekimliği içerisinde en çok dikkat çeken ve son dönemlerde en çok gelişen alanlardan biridir. 3D tekniği ile olduğu gibi hem iç hemde dış bölgenin detaylı bir şekilde incelenmesine yardımcı olmaktadır.

Cerec Cad Cam Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Sistemin ana fikri üç boyutlu optik ölçü alanından elde edilen görüntülerin, tekniğe uygun bir şekilde bilgisayara gönderilmesi ve gerekli bir şekilde işlenmesi durumudur. Bu işlem sırasında çok hassas bir şekilde çalışan mikro freze makinesi bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde kuron, kaplama, köprüler, protezler veya zirkonyumlar üretilmektedir.

Dijital Diş Hekimliğinin Yararları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği tedavi sürelerini son derece kısa bir hale getirmiştir. Bilgisayar desteği ile yapılan seanslarda diş tedavileri en kısa süre içerisinde bitmektedir. Bu durum özellikle hem hasta hem de doktorlar için büyük bir zaman kazancına dönmektedir. Dijital diş hekimliği sayesinde estetik ve biyolojik uyumluluğu için birçok farklı materyal kullanımı çoğalmıştır.

Chairside Yöntemi Nedir?

Chairside yöntemi son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerinden biridir. Chairside yöntemi, restoratif tedaviler için kullanılan kaplama ve dolguya gerek kalmadan kişilerin bir gün içerisinde herhangi bir şekilde ek tedavi görmeden kolay bir şekilde tedavi süresinin tamamlanmasına yardımcı olur.

Dijital Diş Hekimliğinde Bir Gün İçerisinde Tedavi Biter Mi?

Tedavi süreli, uygulanacak olan dişlere ve tedavi türlerine göre değişiklik gösterir. İki diş için uygulanan tedaviler kısa süre içerisinde bitmektedir.

Dijital Diş Hekimliği Sayesinde Kişilere Porselen Yapılabilir Mi?

Dijital diş hekimliği sayesinde kişilerin doğal diş rengine göre porselen kaplama yapılması artık mümkün. Özellikle farklı diş renklerine sahip olan kişiler bu işlemler sayesinde daha estetik bir gülüşe sahip olabilirler. Bununla beraber diş rengini tutturmak için porselen yüzeye makyaj yapılmaktadır.

Cerec Cad Cam Yöntemi İle Estetik Uygulamalar Yapılabilir Mi?

Yaprak porselen veya seramik kaplamalar Cerec Cad Cam yöntemi ile yapılmaktadır. Dijital ölçü teknolojisi sayesinde kişiler artık estetik amaçlı dişlerine yaprak kaplama yaptırabilirler. Bu tip uygulamalar özellikle ağız, diş ve diş eti yapısına yardımcı olmaktadır. Kişiler Cerec Cad Cam sistemi sayesinde uzun ömürlü olarak estetik bir diş yapısına sahip olabilirler.

Dijital Diş Hekimliği İle Köprü Porselen İşlemleri Yapılabilir Mi?

Eksik diş olması durumunda kişiler restorasyon için bu yöntemlerle dişlerini yaptırabilirler. Özellikle eski ölçü tekniği olmadan dijital diş hekimliği sayesinde kişiler kolay bir şekilde dişlerin yaptırabilirler. Dijital sistemle kolay bir şekilde dişler taranır, ölçü oluşturulur ve kişiler ortalama iki saat içerisinde dişlerine sahip olabilirler.

Dijital Ölçü Almanın Avantajı Nedir?

Dijital diş hekimliği içerisinde en büyük rol oynayan avantajlardan biri dijital ölçü alımıdır. Dijital ölçü alımı sayesinde artık eski tip ölçü alımı tamamen bitmiştir. Bu sayede kişiler herhangi bir şekilde mide bulantısı, gıdıklanma veya reflü yaşamadan kolay bir şekilde dijital olarak ölçü aldırabilirler. Dijital ölçü alımı kişilere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Cerec Cad Cam Sistemi İle İmplant Kaplaması Yapılır Mı?

Restoratif tedavilerde sıklıkla Cerec Cad Cam sistemi tercih edilmektedir. İmplantların üzerine yapılan porselenler bu sistemler ile beraber kolay bir şekilde üretilebilir. Kişilere herhangi bir şekilde yapıştırıcı kullanmadan, vidalı porselen sistemi sayesinde kişilerin hayatını zorlaştırmadan bu işlemler uygulanabilir.

Cerec Yöntemi Maliyetli Midir?

Cerec sistemlerinin maliyetleri standart porselen uygulaması ile aynı fiyatlardadır.

Cerec Cad Cam Sistemi İle Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerec Cad Cam sistemi ile kolay bir şekilde ölçü alınabilir. Kişiler ağız içerisine kamera ile hazırlanmış prepare ile dişin ölçüsü alınır. Sonrasında ise yapılacak olan tedaviye göre özel olarak tasarımı hazırlanır. İlk olarak ölçü alınır. Alınan ölçü direkt olarak bilgisayara gönderilmektedir. Görüntüler 3D hale getirilir. Sonrasında ise diş hekimi tarafından yapılacak olan işlemler belirlenir ve özel olarak tasarım hazırlanır. Hastanın mevcut dişine uygun bir tasarım çalışması hazırlanır. Diş hekimi tamamen dişlerin gerekliliğine göre bir tasarım hazırlayabilir. Sonrasında ise sanal olarak aşındırma, ekleme ve benzeri işlemler yapılır. Sonraki aşamada ise tasarım biter dişe uygun olarak bir renk ve boyut bloku hazırlanır. Sonrasında ise diş formu elde edilmeye çalışır. Cerec sistemi tamamen kişilerin ihtiyacına göre bir tasarım üretmektedir. En son aşamada ise hazırlanan ürünün cilalanması ve renklendirmesi yapılır. Bu işlem sırasında teknolojik bir fırın kullanılır. Cad Cam sistemi ile dijital bir şekilde ölçü almaktadır. Bununla beraber tasarım ve benzeri işler kolay bir şekilde hastanın yanında yapılabilir. Kişiler işlemleri tek bir seans içerisinde kolay bir şekilde halledilebilir.


Gün: 0
Randevu gününüz ekibimiz sizinle irtibata geçtikten sonra belirlenecektir. Lütfen telefon numaranızı doğru girdiğinize emin olun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buraya Tıkla, Hemen Ara!